IDEATHON
Ideathon to inicjatywa, której założeniem jest wypracowywanie rozwiązań odpowiadających na wyzwania społeczne i środowiskowe. W ramach programu #NestleDlaNauki chcemy zaprosić 2-4 osobowe zespoły studentów do pracy przez dwa dni nad opracowaniem kreatywnych rozwiązań w odpowiedzi na zagadnienie danej edycji. Wszystkie pomysły będą prezentowane przed Radą Programową, najlepsze z nich otrzymają szansę dalszego rozwoju i finansowania.
Tematem I edycji w 2024 było:
„Niskoemisyjne nawożenie bez negatywnego wpływu na plonowanie - optymalizacja wykorzystania nawozów w uprawach roślin.”
Zespół z SGGW z projektem „Bulbulator – Nanodrop” zwycięża I IDEATHON #NestleDlaNauki
Pierwszy Ideathon programu Nestlé Polska #NestleDlaNauki dobiegł końca. Nagroda główna trafiła do zespołu ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wydarzenie, którego celem było wypracowanie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie rolnictwa regeneratywnego, przyciągnąło wielu utalentowanych studentów z całej Polski.
3 dni spotkań
36 studentów
12 zespołów
9 uczelni
10 mentorów
Tak liczbowo można podsumować tegoroczny IDEATHON #NestleDlaNauki
Wydarzenie miało miejsce 22-24 listopada 2024r. w Warszawie w Centrum Wodnym SGGW. Celem spotkania była intensywna praca kreatywna nad innowacyjnymi pomysłami z zakresu rolnictwa regeneratywnego Reprezentanci zespołów z całej Polski - Olsztyna (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski), Krakowa (Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), Warszawy (Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego), Białegostoku (Politechnika Białostocka), Poznania (Uniwersytet Przyrodniczy) i Wrocławia (Politechnika Wrocławska) współpracowali nad rozwiązaniami pod okiem mentorów z dziedziny agronomii oraz biznesu, a także Rady Programowej. Prace koncentrowały się na temacie nieskoemisyjnego nawożenia bez negatywnego wpływu na plonowanie - optymalizacji wykorzystania nawozów w uprawach roślin.
Rada Programowa nagrodziła najlepszy pomysł opracowany przez zespół Zielona Rewolucja z SGGW (studentów: Adama Więckowskiego, Zuzannę Jaszczuk oraz Szymona Kowalskiego) - robota wspierającego rolników w lepszym wykorzystaniu nawozów. „Bulbulator – Nanodrop” to koncepcja urządzenia do tworzenia wody nanocząsteczkowej z mieszaniną nawozów. Rozwiązanie to dzięki bardziej efektywnemu wykorzystaniu nawozu może pomóc w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Projekt został nagrodzony – „Pakietem akceleracyjnym Foodtech.ac.” o wartości 19 000 zł. Jest to kompleksowy program wsparcia dla przyszłych liderów branży agrifood. W jego ramach zwycięzcy otrzymają mentoring, udział w warsztatach biznesowych oraz szansę zaprezentowania swojego pomysłu przed potencjalnymi inwestorami.
Przyznano także dwie nagrody finansowe po 10 000 zł* zespołom z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za system „Agri-Soft – Regeneratywny asystent”, który wspomaga prowadzenie gospodarstwa rolnego oraz zespołowi uczelni z Krakowa (Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie), za zaproponowanie innowacyjnego rozwiązania w postaci nawozu złożonego z odpadów przemysłu rolno-spożywczego. *łącznie na cały zespół
Dziękujemy tegorocznym uczestnikom i już teraz zachęcamy do wzięcia udziału w przyszłorocznym IDEATHONIE, którego temat przedstawimy w połowie 2025 roku!
Nagrody:
Pakiet akceleracyjny
PAKIET AKCELERACYJNY FOODTECH.AC
O WARTOŚCI 19 000 PLN
10 000 PLN netto
DWIE NAGRODY FINANSOWE
PO 10 000 PLN
Czym jest „Pakiet akceleracyjny” Foodtech.ac?
Foodtech.ac to wiodący program akceleracyjny rozwijający przyszłych liderów branży agrifood. Wygrywając „pakiet akceleracyjny” zwycięzcy otrzymują kompleksowe wsparcie w komercjalizacji i uruchomieniu przedstawionego pomysłu, zyskując dostęp do:
- Konsultacji i mentoringu: wsparcie doświadczonego mentora w dalszym rozwoju pomysłu w kierunku komercjalizacji
- Uczestnictwo w programie: udział w kolejnej edycji programu, gdzie podczas 8 tygodni zespoły pracują pod okiem ekspertów oraz przechodzą przez 10 szczegółowo opracowanych modułów, pokrywających kluczowe aspekty rozwoju w branży
- Foodtech.ac Demo Day: możliwość zaprezentowania się na imprezie branżowej, która co roku skupia setki inwestorów, firm partnerskich i entuzjastów rynku agrifood.
Data i miejsce:
→ 22-24.11.2024 r.
→ Centrum Wodne SGGW w Warszawie.
Przebieg wydarzenia:
- Praca z mentorami: bieżące konsultacje bezpośrednio z doświadczonymi specjalistami i ekspertami z branży rolniczej oraz spożywczej → eksperci Rady Programowej
- Prezentacja pomysłów: prezentacje multimedialne zespołów i ocena przez ekspertów → członkowie Rady Programowej
W trakcie wydarzenia poprowadzony zostanie również warsztat Foodtech.ac „Od pomysłu do komercjalizacji: jak przekształcić innowacyjne pomysły w produkty gotowe do wprowadzenia na rynek?”, podczas którego poruszone zostaną tematy takie jak:
- strategie identyfikacji rynków docelowych,
- zdobywanie finansowania i skuteczny marketing,
- efektywna prezentacja pomysłów.
3. Uroczyste rozdanie nagród
Kto może zgłosić się do udziału w programie?
- Studenci posiadający aktywny status na uczelni zlokalizowanej na terenie Polski.
- Wiek i narodowość dowolna (warunkiem jest biegłe porozumiewanie się w j. polskim).
- Zgłoszony zespół powinien liczyć od 2-4 studentów (mogą oni reprezentować różne
uczelnie, kierunki i wydziały). - Ze względu na tematykę edycji 2024/2025 szczególnie zapraszamy studentów następujących kierunków studiów: ochrona środowiska; rolnictwo; ogrodnictwo; technologia żywienia; odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami.