Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

 

Granty naukowe 2025

 

Grant to forma finansowania projektów lub działań, które mają na celu wsparcie określonych inicjatyw bez konieczności zwrotu środków (lub czerpania profitów z inwestycji). Granty są dotacją dla projektów i wymagają raportowania lub oceny postępów projektu.

W ramach programu #NestléDlaNauki studenci, pracownicy uniwersytetów i uczelni wyższych będą mogli zgłaszać swoje projekty badawcze, z szansą na otrzymanie grantów na pokrycie kosztów ich realizacji. Inicjatywa zakłada publikację wyników badań w perspektywie czasowej 2 lat od otrzymania finansowania.

Celem programu jest wspieranie zespołów badawczych, które przedstawią oryginalne i obiecujące projekty realizujace temat danej edycji. Program ma zachęcać studentów do rozwijania swojej kreatywności oraz zdobywania doświadczenia w prowadzeniu własnych inicjatyw badawczych. 

Granty naukowe #NestleDlaNauki przyznane!

31 marca 2025 r. poznaliśmy laureatów grantów naukowych #NestleDlaNauki, którzy przedstawili innowacyjne pomysły z zakresu rolnictwa regeneratywnego. Tematem pierwszej edycji programu była: „Wartość odżywcza roślin uprawianych w systemie rolnictwa regeneratywnego”. 

W marcu Rada Programowa zapoznała się z 16 wnioskami, nadesłanymi przez studentów i doktorantów z całej Polski. W trakcie ich oceny brano pod uwagę, takie aspekty jak wartość naukowa projektu, jego innowacyjność czy potencjał wdrożeniowy. Rada Programowa jednogłośnie przyznała dwa granty badawcze, każdy o wysokości 40 000 zł.

Pierwszy grant został przyznany zespołowi reprezentującemu Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie za projekt pt.: „Badanie jakości i bezpieczeństwa wybranych surowców żywnościowych pochodzących z upraw rolnictwa regeneratywnego”. Rada Programowa doceniła m.in. pionierskie podejście do badań porównawczych dla składników bioaktywnych i parametrów bezpieczeństwa żywności pochodzącej z upraw regeneratywnych. Innowacyjność przedstawionej koncepcji polega na zaproponowaniu metodologii badawczej, pozwalającej na zebranie i rzetelną analizę lokalnych danych.

Drugi nagrodzony projekt został nadesłany przez zespół z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. "Wartość odżywcza pszenicy zwyczajnej i kukurydzy zwyczajnej w systemie rolnictwa regeneratywnego z uwzględnieniem użyźniania gleby frasem owadzim i mikroorganizmami pożytecznymi" to propozycja szczególnie doceniona za holistyczne podejście badawcze i wysoki potencjał wdrożeniowy. Członkowie Rady podkreślili, że wyniki badań mogą znaleźć praktyczne zastosowanie w rolnictwie poprzez opracowanie zaleceń dotyczących nawożenia i stosowania mikroorganizmów wspomagających. 

Dzięki dofinansowaniu zwycięskie zespoły mają możliwość zbadania korelacji między wartością odżywczą plonów, a stosowaniem metod rolnictwa regeneratywnego.

Gratulujemy nagrodzonym! 
Dziękujemy też wszystkim zespołom, które nadesłały wnioski. 

Start kolejnej edycji #NestleDlaNauki zaplanowany jest w kolejnym roku akademickim 2025/2026. 

- Zawsze warto aktywnie poszukiwać możliwości finansowania, ponieważ granty naukowe otwierają drogę do ambitnych projektów i znacząco przyczyniają się do rozwoju nauki. Tak jak w przypadku grantu #NestleDlaNauki, ocena wniosków przez ekspertów z różnych dziedzin prowadzi do wyższej wiarygodności badań, interdyscyplinarności oraz większych szans na praktyczne wdrożenie wyników. Dzięki temu granty nie tylko rozwijają naukę, ale także przyczyniają się do rozwoju technologii i społeczeństwa. - powiedziała prof. dr hab. inż. Katarzyna Przybyłowicz, członkini Rady Programowej z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Współpraca nauki i przemysłu to nie tylko praktyczne poszukiwania odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania, ale przede wszystkim ogromna wartość dodana tworzenia platform do wymiany wiedzy, mentoringu i kontaktu z ekspertami. Dzięki projektom takim jak #NestleDlaNauki zbliżają się do siebie teoria z praktyką i dzięki tym mostom powstaje ciekawa przestrzeń, w której mają szansę zaistnieć innowacje. Nagrodzone w pierwszej edycji projekty są świetnym przyczynkiem do budowania bazy naukowej wokół rolnictwa regeneratywnego, wypracowywania metod, weryfikacji danych i bardzo konkretnie - powiązywania sposobu uprawy roślin z ich wartością odżywczą. I takie podejście do tworzenia bazy naukowych argumentów na rzecz tej właśnie transformacji sektora rolniczego w kontekście budowania jego odporności na zmiany klimatyczne, staje się dalej kanwą merytorycznej dyskusji.  – mówi dr Agata Kruszec, koordynatorka programu #NestleDlaNauki i Menadżerka ds. Zrównoważonego Rozwoju z Nestlé Polska

 

Temat edycji 2025:

„Wartość odżywcza roślin uprawianych w systemie rolnictwa regeneratywnego.”

 

50 000 PLN DLA ZWYCIĘZCY
ŁĄCZNA PULA GRANTÓW

DO 80 000 PLN

WNIOSKI GRANTOWE DO 40 000 PLN
WNIOSEK GRANTOWY

DO 40 000 PLN

 

Zasady uczestnictwa

 

  • W 2025 roku program skierowany jest przede wszystkim do studentów i pracowników 
    naukowych uniwersytetów przyrodniczych i rolniczych.
  • Wyboru zwycięskich projektów dokonuje Rada Programowa.
  • Wygrane projekty otrzymają grant finansowy (do 40 tys. zł), który będzie przeznaczony na pokrycie kosztów związanych z ich realizacją.      
Kto może wnioskować o grant naukowy?
  • Członkiem zespołu grantowego może być osoba pełnoletnia o pełnej zdolności do czynności prawnych, która posiada aktywny status studenta studiów I lub II stopnia, lub jednolitych studiów magisterskich, lub III stopnia - studiów doktoranckich uczelni wyższej w Polsce. 
  • Zgłoszony zespół powinien liczyć od 1-4 studentów (mogą oni reprezentować różne 
    kierunki i wydziały). 
     

    Termin zgłoszeń
     Od 10 stycznia 2025 r.  - do 28 lutego 2025 r.  
    Więcej szczegółów w zakładce "Regulamin"